Om Lesjöfors A/S

Med over 10.000 forskellige standardvarer og kompetencer til at specialfrem­stille næsten alt i metal, har Lesjöfors landets bredeste sortiment af fjedre og stansedele.

Vi servicerer stort set alle brancher, fra offshore og marine til medico og elektronik. Firmaet er grundlagt i Sverige i 1675 og er dermed Nordens ældste producent af fjedre, bånddetaljer og designkomponenter i metal.

Vi løser alle opgaver
Produktionen foregår efter kundespecificerede tegninger på vores 21 fabrikker fordelt overalt i verden. De forskellige fabrikkers produktionsudstyr bruges på tværs af landene, ligesom koncernens specialister og ingeniører servicerer alle landene på tværs. Denne internationale kompetence- og vidensdeling gør at vi kan løfte alle typer projekter, store som små. Ingen opgave er for lille - og ingen for stor.

Lesjöfors Danmark har salgsafdeling og produktion i Brøndby og Tinglev.

Lesj?fors Danmark

Brøndby: Tråd og bånd

Fleksibilitet og produktbredde kendetegner fabrikken, som er specialister i tråd- og båndfjedre med ekstra høje krav til udformning eller tolerancer. Vi kan håndtere trådtykkelser fra ø0,03 op til ø5,0, og har desuden renrums-faciliteter, hvor vi kan producere fjedre med ekstra høje krav til renhed og pakning i støvfrie omgivelser.

Tinglev: Trykfjedre
Højvolumen produktion af store serier trykfjedre, kendetegner den tidligere Danfoss fjederfabrik. Fabrikken har mange internationale kunder og har Europas mest moderne udstyr til produktion af trykfjedre med og uden slib samt automatisk slibning af trykfjedre.

Læs mere om Lesjöfors Tinglev

Lesj?fors Br?ndby

Lesjöfors A/S
Ringager 9-11
DK - 2605 Brøndby
Tel: +45 46 956100
Fax: +45 46 956195
info.bby@lesjoforsab.com

Tue A. Jensen
Adm. Direktør
Direkte: +45 46 956130
Mobil: +45 4040 6611
tue.jensen@lesjoforsab.com
Linkedin

Jesper Agander
Økonomichef
Direkte: +45 46 956172
Mobil: +45 40 18 20 46
jesper.agander@lesjoforsab.com

René Rasmussen
Produktionschef
Direkte: +45 46 956132
Mobil: +45 40 75 47 50
rene.rasmussen@lesjoforsab.com
Linkedin

Har du brug for teknisk sparring, beregninger, sparring på tegninger, eller har du et specielt behov i forbindelse med et nyt produkt, står vores salgsteam klar til at hjælpe.

Salgsteam og produktion arbejder tæt sammen med dig for at holde kvaliteten høj og omkostningerne lave. Vores specialistviden går på tværs af teamet og dækker alt inden for trådfjedre, bladfjedre, gasfjedre og metaldele.

Leif Johansen
Kvalitetschef og kunderådgiver
Direkte: +45 46 956140
Mobil: +45 24 41 64 50
leif.johansen@lesjoforsab.com
Linkedin

Kenneth Fuglholt
Kunderådgiver
Direkte: +45 46 956111
Mobil: +45 30 63 85 20
kenneth.fuglholt@lesjoforsab.com
Linkedin

Erik Jensen
Kunderådgiver
Direkte: +45 46 956131
Mobil: +45 20 92 49 69
erik.jensen@lesjoforsab.com

Ønsker du at bestille standardfjedre eller bånd, eller vil du genbestille, står vores ordrebehandlingsteam klar til at hjælpe.

Kristina Goya
Logistik og ordrebehandling
Direkte: +45 46 956106
kristina.goya@lesjoforsab.com

Anette Debes
Indkøb og ordrebehandling
Direkte: +45 46 956127
annette.debes@lesjoforsab.com

Lesj?fors Tinglev

Lesjöfors A/S
Mads Clausensvej 75
DK - 6360 Tinglev
Tel: +45 73 34 61 00
Fax: +45 73 34 61 01
info.tlv@lesjoforsab.com

Brian Warming-Jensen
Adm. Direktør
Tel: +45 73 34 61 05
Mobil: +45 29 27 85 11
brian.jensen@lesjoforsab.com
Linkedin

Kim Holm Jørgensen
Salgschef, internationalt salg
Tel: + 45 73 34 61 29
Mobil: + 45 26 85 92 86
kim.holm@lesjoforsab.com 
Linkedin

Jesper Agander
Økonomichef
Tel: +44 46 95 61 72
Mobil: +45 40 18 20 46
jesper.agander@lesjoforsab.com

Har du brug for teknisk sparring eller beregninger af større volumen af trykfjedre, så kontakt vores team af specialister.

Kim Hansen
Salg og teknisk support
Tel: +45 73 34 61 22
kim.hansen@lesjoforsab.com
Linkedin

Mette Ratchke 
Ordrebehandling og logistik
Tel: +45 73 34 61 20
mette.rathcke@lesjoforsab.com

Ulrich Franzky
Quality technician
Tel: +45 7334 6126
ulruch.franzky@lesjoforsab.com

Joan Jensen
Production supervisor
Tel: +45 7334 6123
joan.jensen@lesjoforsab.com

Henning Petersen
Production planner
Tel: +45 7334 6124
henning.petersen@lesjoforsab.com

Quality and the environmental conciderations is essential in all Lesjöfors business.

The Complete Spring Supplier
© 2017 Lesjöfors AB. All Rights Reserved.